Fore Kazık Nedir?

Fore kazık, zemin içerisine dairesel kesitli bir delgi açılması ve bu delgi içerisine kazık donatısı ve beton dökülmesi şeklinde yapılan bir yapı temeli güçlendirme uygulamasıdır. Zemin yapısının bina inşasına jeoteknik açıdan uygun olmadığı yerlerde kullanılabilecek etkili bir yöntemdir ve inşaata uygun olmayan arazilerin inşaata elverişli hale getirilmesinde uygulanması gereken bir yöntemdir.

Fore kazık nedir?

Zemin şartları, seviyesi, yeraltı suyu seviyesi, kazık boyu ve çapı gibi faktörlere bağlı olarak farklı kapasite ve boyutta makine ve ekipmanlar kullanılarak inşa edilebilir. Delgi esnasında zemin ve yeraltı suyu şartlarına, kazık boyuna ve kullanılan ekipman kapasitesine bağlı olarak muhafaza (kılıf) borusu kullanılarak veya bentonit çamuru kullanılarak yapılabilir.

Bentonit çamuru kullanılması durumunda, delgi sonrasında delgi çamurunun (bentonit) kumdan arındırılması (desanding) sonrasında dışarıda hazırlanan donatı kafesi bir vinç yardımı ile delgi içerisine indirilir ve projesinde öngörülen kotlara yerleştirilir.

Donatının yerleştirilmesi sonrasında betonlama tremi boruları kullanılarak kazığın alt ucundan yüzeye doğru yapılır.

Tipik olarak fore kazık çapları 65 cm ila 300 cm çap arasında standart delgi ekipmanları ile yapılır.

Yapım esnasında başlıca kalite kontrol bu amaçla geliştirilmiş özel ölçüm cihazları ile yapılan düşeylik ve derinlikle çap kontrolü, kullanılan bentonit çamurunun teknik şartname kriterlerine göre gerçekleştirilen kalite kontrol deneyleri, donatının konumlandırılması, dökülen beton hacmi ve yapım sonrasında ise süreklilik (integrity) deneyleri ve yükleme deneyleri (statik, dinamik, veya Oesterberg cell) ile sağlanmaktadır.

Konvansiyonel şerit temel veya diğer kazık yöntemlerinin aksine fore kazık yönteminin bir çok avantajı bulunmaktadır. Aşağıda sizlere neden fore kazık çalışmalarının projelerinizde gerekli olduğuna dair bilgi verebilecek bazı avantajları sıraladık;

Fore kazık avantajları

  • Farklı ölçülerde dayanıklı zemine ulaşabilmenizi sağlayabilecek fore kazık çeşitleri vardır.
  • Kazıklar için hazırlanacak çukurlar fore kazık yöntemiyle donma sınırının altındaki ya da mevsimsel nemlilik sınırlarının altındaki kodlara kadar kazılabilir.
  • Fore kazık yöntemi belirli ölçüde yeniden dolgu yapmanızın önüne geçebilir.
  • Fore kazık yönteminin yapıldığı alanlarının çevresindeki toprak örtüsüne fazla zarar verilmez.
  • Titreşim ve gürültünün aza indirilmesiyle çevrede bulunan binalar ve diğer yapılar daha az oranda etkilenir.
  • Fore kazık yöntemi diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında size daha ekonomik çözümler sunar.

 

Fore kazık yöntemi köprü ve yüksek binalarda kullanılan en etkili temel güçlendirme çözümlerinden birisidir. Fore kazık için anlaştığınız firma mühendislik kalitesine önem veren ve sizin memnuniyetinizi uzun yıllar sağlayabilecek nitelikte olmaldır. Temeltek, bu manada size sahip olduğu deneyim ve iş bitirme kapasitesiyle en uygun çözümleri sunabilecek kapasiteye sahip bir firmadır ve sizin memnuniyetinizin her şeyin üstünde tutulduğu bir organizasyondur.

Sıkça Sorulan Sorular

Fore kazık, zemin içerisine dairesel kesitli bir delgi açılması ve bu delgi içerisine kazık donatısı ve beton dökülmesi şeklinde yapılan bir yapı temeli güçlendirme uygulamasıdır.

Zemin yapısının bina inşasına jeoteknik açıdan uygun olmadığı yerlerde kullanılabilecek etkili bir yöntemdir ve inşaata uygun olmayan arazilerin inşaata elverişli hale getirilmesinde uygulanması gereken bir yöntemdir.

Fore kazık fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz..

Bizimle bir proje başlatmak ister misiniz?